Paris Gezi Rehberi - 1. Bölüm (Eyfel, Seine, NotreDame ve Müzeler)

2 Ekim 2019 Çarşamba

Paris, dünyanın en turistik şehirlerinden biri. Geçmişten günümüze devrimin, modanın, sanatın ve lüksün başkenti olmuş (kendi deyimleriyle) "Işık Şehir" Paris, her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca turisti ağırlıyor. Bu bölümümüzde Paris'te en önemli turist noktalarını gezmek isteyen fakat, 2-3 gün gibi kısa bir süresi olanlar için bilgi paylaşacağım.


Eyfel Kulesi (La Tour Eiffel)

Bugün şehrin en önemli simgelerinden biri hiç süphesiz Eyfel Kulesi (La Tour Eiffel).
1889'da Fransız İhtilali'nin 100. yılını kutlamak amacıyla mimar Gustave Eiffel tarafından yaptırılan bu yapı, şu anda Fransa'nın ve Paris romantizminin en bilinen simgesi durumunda. Bu şehir, eğer yalnızsanız veya pazarlama romantizme karşı bir direnç halindeyseniz size soğuk bir Avrupa şehri olarak görünebilir. Fakat, kendinizi bu şehrin gündelik akışına, romantizmine ve ihtişamlı dokusuna bıraktığınız takdirde farklı bir gözle bu şehri görmeye başlayacaksınız.

Eyfel Kulesi
Bilgi: Eyfel Kulesi giriş ücreti çıkılacak kata göre değişmektedir. Gezi kısmı 2 ayrı kattan oluşmaktadır. Ayrıca giriş ücreti 26 yaş altı ve 26 yaş üstü olarak fiyatlar farklılık göstermektedir. Bazı görevliler kimlik haricinde bir kontrol yapmıyor, bazıları ise Avrupa vatandaşı olmanızı talep edebiliyor.
2017 yılı öncesinde Eyfel kulesinin ayakları altında dolaşılabiliyordu fakat, şu anda etrafı çevrilmiş ve kapatılmış durumda. Giriş ücreti ödeyip kontrol noktasından geçmeden Eyfel Kulesi'nin ayakları altında gezinmeniz maalesef artık mümkün değil.

Bilet bilgileri ve fiyatları için ilgili site bağlantı adresini şuraya (Bkz. Eiffel Tower link) bırakıyorum.

Bilgi: Eyfel Kulesi'ne metro ile ulaşım sağlamak isterseniz Bir-Hakeim istasyonu (Bir-Hakeim konum) veya École Militaire istasyonunda (École Militaire konum) inmeniz uygun olur.

Tavsiye: Kuleye çıkışta asansör kullanımını tavsiye ederim. İnerken hava şartları müsaitse ve sağlık durumunuz elverişli durumdaysa merdivenlerden inmek keyifli olacaktır.


Seine Nehri

Seine Nehri, Paris için önemli bir turist aktivitesi. Şehri ortadan ikiye bölen bu şehirde nehir üzerinde şehri tanıtan tekne turları ve turistik aktiviteler yapılmaktadır.

Seine Nehri, şehrin ortasından geçip bir noktada 2 iki ayrı kola ayrılarak şehre 2 adet adacık hediye etmiş (St. Louis ve Île de la Cité adaları Bkz. konum). 4 numaralı metro ile Cité istasyonunda inerek Île de la Cité adacığında gezinti yapabilirsiniz. Île de la Cité adası üzerinde ise Paris'in en önemli simgelerinden biri olan Notre-Dame Katedrali bulunmakta.

Seine Nehri derken Eyfel'i de tekrar paylaşalım.

Bilgi: Seine Nehri'ni La Tour Eiffel bölgesinde gezebilir ve Eyfel Kulesi ile birlikte fotoğraflarını çekebbilirsiniz. Aynı zamanda  Pont des Arts köprüsü üzerinden (Pont des Arts konum) nehrin iki kolunu ve tam ortasındaki Île de la Cité adasını fotoğraflayabilirsiniz.

Tavsiye: Nehir üzerinde tekneyle gezinmek yerine nehir boyunca yürümeyi tercih ederseniz şehrin dokusunu daha iyi hissedeceğiniz konusunda şüphem yok.


Notre Dame Katedrali

Notre-Dame Katedrali (Cathédrale Notre Dame de Paris) 1160'lı yıllarda inşa edilmeye başlamış ve yaklaşık 180 yılda tamamlanmış Paris'in en ihtişamlı gezi noktalarından biri. 19. yüzyılın başlarına kadar bakımsızlıktan ötürü bazı şehir planlamacıları tarafından yıkılması dahi gündeme gelmiştir. Victor Hugo, katedralin bakımsızığına ve birtakım yıkma düşüncelerine karşı halkın dikkatini çekmek için Notre Dame'ın Kamburu romanını hayata geçirdiği söylenir. Romanın yayınlanma tarihi de bu konu ile tutarlılık gösteriyor (1831).

Bir rivayete göre, 2. dünya savaşı esnasında Alman Nazi Ordusu Paris'i işgal eder. Nazilerin zayıflayıp çekilme sürecinde bir Alman askerine şehrin en önemli simgelerinden biri olan Notre-Dame Katedrali'ni dinamit ile patlatma görevi verilir. Asker, katedrale o kadar hayran kalır ki, patlatma düğmesine basamaz ve katedral günümüze kadar ulaşır.

Notre Dame Dış Kısım Ocak '19

Bilgi: Katedral Nisan 2019'da çıkan büyük yangın nedeniyle hasar gördü ve 5 yıllık bir restorasyon planı nedeniyle ziyarete kapalı durumda.

Notre Dame İç Görünüm
Tavsiye: Vaktiniz varsa ve kitapçıları seviyorsanız katedrale yürüme mesafesinde olan Shakespeare & Company Kitapevi'ne (Bkz. kitapevi konum) girmeden bölgeden ayrılmayın. Kitapevine giriş ücretsizdir. İngiliz edebiyatı ağırlıklı olmak üzere 1. el ve 2. el birçok kitap var, oturma alanında kitabınızı alıp okuyabilirsiniz. Kitap satın alma ve kitap ödünç alma imkanı da mevcut.


Louvre Müzesi

Louvre Müzesi, dünyanın en büyük sanat ve tarih müzelerinden biridir. Tarih öncesi antik çağlardan günümüze kadar binlerce eser yer almaktadır. Öncelikle müzenin alanından ve binasından bahsetmek doğru olacak. Müze binası aslen bir kale olarak inşa edilmiş ve kraliyet ailelerinin yönetim merkezi olmuştur. Zamanla çok fazla genişlemesi nedeniyle kale özelliğini kaybedince güvenlik nedeniyle kraliyet mensupları (15. Louis dönemi) Versay Sarayı'na taşınmış ve Fransız İhtilali'ne kadar bir geçiş dönemi yaşamış. İhtilal sonrası ise yerleşkenin müze olarak devam etmesi kararlaştırılmış.

Louvre Müzesi Dış Görünüm

Müze çok büyük bir alana kurulu olup ortasında ünlü cam prizma yer almaktadır. Orta alandan etrafınızdaki duvarlara ve yapılara kafanızı kaldırıp baktığınızda, muhteşem mimari yapılar ve heykeller göreceksiniz.

Mona Lisa Tablosu
Louvre Müzesi'nde en ünlü eser Leonardo Da Vinci'nin "Mona Lisa" tablosu. Fakat, oraya girdiğinizde inanılmaz bir kalabalığın içerisinde küçük, zırh camlar arkasında, başında nöbetçiler bekleyen ve önünde kırmızı bir insansavar ip gördüğünüzde üzülmeyin. Çünkü tam arkanızda yukarı doğru baktığınızda muhteşem bir İsa ve Havarileri tablosu göreceksiniz. (Son Akşam Yemeği tablosuyla karıştırılmasın, o tablo İtalya Milano'da Santa Maria delle Grazie Kilisesi'ndedir)


Bilgi: Louvre Müzesi sabah saat 09:00 itibariyle ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri 18:00'e kadar açık. Çarşamba ve Cuma günleri ise kapanış 21:45. Müzede flaşsız fotoğraf çekimine izin verilmektedir.

Tavsiye: Müzeyi gezmek bir güne dahi sığmadığı için sabahın ilk saatlerinde kapıda olmakta fayda var. Louvre Müzesi'ni 1 haftada dahi gezmek mümkün değil fakat 1 tam gününüzü bu müzeye ayırmayı düşünüyorsanız Çarşamba veya Cuma gününüzü ayırmanız mantıklı bir seçenek olacaktır. Biz gezimizde Çarşamba gününü seçtik ve 21.45'te müze görevlileriyle beraber kapıları kapattık:)

The Seated Scribe (M.Ö. 2600'ler)
Müze, 8 farklı bölümden oluşuyor. Müzede o kadar çok eser var ki, bu müzeyi sadece 1 gün içerisinde gezmeyi planlıyorsanız önceden hazırlıklı gelmeniz ve gezeceğiniz noktaları, bölümleri müze haritası üzerinde önceden belirlemeniz çok faydalı olacaktır. Girişte Audio Guide tedarik etmeniz fayda sağlayacaktır fakat bizim gezdiğimiz dönemde Türkçe seçeneği henüz gelmediği için tüm turu İngilizce dil seçeneği ile gezmek durumunda kaldık. Buradan tüm Fransız yetkililere sesleniyorum, eserlerin önemli bir kısmının Anadolu topraklarından gittiğini düşünürsek Türkçe dil seçeneğini eklemek boynunuzun borcudur ey Fransız ahalisi.:)

Google'a "Louvre Müzesi önemli eserler" yazarak plan yapmaya başlayabilirsiniz. Alternatif olarak rehberli turlara katılabilirsiniz.


Orsay Müzesi

Orsay Müzesi (Musée d’Orsay), tarihi bir tren garından devşirme binasıyla Paris'in ve Avrupa'nın en önemli müzelerinden biri. Müzenin frenk diyarındaki gerçek okunuşu "Orse" ve hatta "Oğse" şeklinde. 1900 yılında yapılan bu tren garı, işlevini zaman içerisinde kaybetmiş ve bir süre sonra "yıkılsın mı, otel mi olsun" derken şehir yönetimi tarafından müze olmasına karar verilmiş.

Orsay Müzesi Zemin Kat

Müzede Paul Cezanne ve Vincent van Gogh gibi ünlü ressamların eserlerini görebilirsiniz. Müze gezisi esnasında tanıdık bir ismin eseri var. Osman Hamdi Bey'in "Şehzade Türbesinde Derviş" eserini aşağıda paylaşıyorum. Osman Hamdi Bey kim idi derseniz, Pera Müzesi'ndeki "Kaplumbağa Terbiyecisi" eseri size üstadı hatırlatacaktır.

Şehzade Türbesinde Derviş

Bilgi: Orsay Müzesi'nde dışarıdan görünen saati müzenin en üst katına çıkarak içeriden de görebilirsiniz. Işık dışarıdan içeri vurduğu için saat siluetiyle güzel bir fotoğraf elde edebilirsiniz. Örnek bir fotoğrafı aşağıya bırakıyorum.

Tavsiye: Orsay Müzesi, Louvre Müzesi'ne nazaran çok daha fotojenik bir yerleşime ve alana sahiptir. Bu nedenle "acaba fotoğraf makinemi götürmesem mi?" diye bir soru aklınıza gelmesin lütfen.

Van Gogh'un Ünlü Tablolarından Biri

Orsay Müzesi, Louvre'a göre çok daha kısa sürede gezebileceğiniz bir müze. Hızlı bir gezi planıyla yarım günde müze gezisi tamamlanabilir.


Concorde Meydanı, Şanzelize Caddesi ve Zafer Takı

Concorde Meydanı (Place de la Concorde) ve Zafer Takı (Arc de Triomphe), Şanzelize Caddesi'nin başında ve sonunda yer alan 2 noktadır.

Concorde Meydanı, Şanzelize Caddesi'nin başı olarak kabul edilir. Fransız İhtilali'nin sonucu olarak onlarca kraliyet mensubu (dönemim kralı 16. Louis dahil olmak üzere) ve aristokrat, vatana ihanet suçundan dolayı Concorde Meydanı'nda halkın önünde vatana ihanet suçuyla suçlanarak giyotin aletiyle idam edilmiştir.

Concorde Meydanı'ndan batı yönüne doğru gittiğiniz takdirde öncelikle Şanzelize Caddesi'nin (sağ tarafınızda) ağaçlarla bezeli yeşil kısmını göreceksiniz. Ağaçlı yolun bitiminde 4 yolun birleştiği bir kavşak var, bu kavşağı geçtiğinizde ise (Roosvelt metro istasyonu itibariyle) ünlü mağazaların bulunduğu Şanzelize Caddesi'ne varmış olacaksınız. Paris'e ilk gittiğimizde Şanzelize'nin aslında Champs-Élysées olarak yazıldığını ve benzer bir şekilde okunduğunu bilmediğimiz için metro haritasında doğru istasyonu ve caddeyi ilk bakışta bulamamıştık, aman dikkat:)

Şanzelize Caddesi ve Zafer Takı

Caddenin sonuna doğru gözünüzü hafif kısarak baktığınızda ise ünlü Zafer Takı'nı görebilirsiniz.
Zafer Takı, Napolyon'un Austerlitz zaferine ithafen 1830'lu yıllarda yine Napolyon tarafından inşa ettirilmiştir. 1. Dünya Savaşı'nda ölen meçhul bir asker bu anıtın altına gömülmüş olup, 1923'ten beridir bu mezar üzerinde ateş yanmaktadır.

Zafer Takı Gündüz Saatleri

Tavsiye: Vaktiniz varsa, hava durumu uygunsa ve sağlık durumunuz uzun gündelik yürüyüşlere müsaitse, size tavsiyem bütün bu yerleri yürüyerek gezmeniz şeklindedir. Paris'e eşimle ilk gittiğimizde Notre Dame'dan Zafer Takı'na kadar çok uzun ve saatler süren bir yürüyüş yapmıştık. Tabii sizin bu kadar uzun bir yürüyüş yapmanıza gerek yok fakat, Concorde Meydanı'ndan Zafer Takı'na kadar yaklaşık 1 saatlik yürüyüşle gününüze keyif katabilirsiniz.


PARİS YAZILARIMIZ:
Paris Gezi Rehberi - 1. Bölüm (Eyfel, Seine, NotreDame ve Müzeler)
Paris Gezi Rehberi - 2. Bölüm (Montmartre)
Paris Gezi Rehberi - 3. Bölüm (Ulaşım)
Paris Gezi Rehberi - 4. Bölüm (Konaklama)
Paris Gezi Rehberi - 5. Bölüm (Tuilleries, Palais Royal, Le Marais ve Diğerleri)

0 yorum:

Yorum Gönderme

 
ORTAKALEM © 2011 | Designed by Interline Cruises, in collaboration with Interline Discounts, Travel Tips and Movie Tickets