Paris Gezi Rehberi - 3. Bölüm (Ulaşım)

2 Ekim 2019 Çarşamba

PARİS'E ULAŞIM

Türkiye’den Paris’e en kolay ulaşım yöntemi hava ulaşımı. Şehirde 3 adet havaalanı var: Charles de Gaulle (CDG), Orly (ORY) ve Beauvais (BVX). THY ve Onur Air gibi önemli Türk şirketleri CDG havaalanını aktif olarak kullanmaktadır. Bu havaalanı şehrin biraz dışında olmakla beraber, banliyö tarzı trenleri ya da otobüsleri kullanarak ancak şehre inebileceğiniz bir noktadadır. Pegasus ise Orly Havaalanı'nı kullanmaktadır.

Charles De Gaulle Havaalanı 3 terminalden oluşuyor. (Terminal 1 - 2 - 3). THY Terminal-1’i, Onur Air Terminal-3’ü kullanıyor. Terminal 1 ve 3’ün otobüs ve RER diye adlandırdığımız banliyö trenlerine ulaşımı Terminal-2’ye göre daha kolay.
Orly Havaalanı'nı daha önce hiç kullanmadığımız için böyle bir ulaşım ihtiyacınız varsa farklı kaynak sitelerden ORY - Paris şehir merkezi ulaşımı diye aratarak inceleyebilirsiniz. Daha önce Orly Havaalanı'nı kullanma şansımız olmadığı için başka bloglardan bilgi toplayıp buraya yazmıyoruz.

Şehir merkezine ulaşabilmek için en çok kullanılan ulaşım yöntemi RER diye adlandırılan (Türkiye’deki banliyö trenlerine benzeyen) trenlerdir. Burada kişi başı yaklaşık 10-11€ fiyat civarında tedarik edebileceğiniz ve +1 metro aktarma hakkı daha sağlayan RER biletleriyle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bu bileti kredi kartınız ya da tamamen bozukluklardan oluşan € paranızla alabilirsiniz.

İlk defa Paris’e gidiyorsanız RER, diğer ulaşım yöntemlerine göre hem daha hesaplı, hem de metro sistemine hızlı bir şekilde dahil olabilmenizi sağlayacak iyi bir ulaşım yöntemidir.
Alternatif yöntem olarak, taksi ile şehir merkezine, gideceğiniz noktaya göre değişmekle beraber, ortalama 40-50€ civarına gidebilirsiniz. Kalabalık gruplar için taksi tercih edilebilir.
Diğer bir alternatif ulaşım yöntemi olarak Paris Dolmuşu’nu inceleyebilirsiniz.


PARİS'TE ULAŞIM

Paris'i gezmenin en kolay yolu Paris metroları ve Paris otobüs ağı. Otobüs ağı bir nebze karışık olmakla birlikte Paris metro ağı, şehir merkezindeki birçok noktaya kolaylıkla ulaşmanızı sağlayan en önemli gezi yardımcınız olacaktır. Şehir, metro ulaşımı açısından örümcek ağı misali bir yapıya sahip ve hemen hemen her turistik noktaya metro ile ulaşım sağlanabiliyor.

Paris, ZONE’lara ayrılmış ve ulaşım bu ZONE’lara göre fiyatlandırılmaktadır. Burada en önemli & turistik noktalar diyebileceğimiz Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Pantheon, Orsay Müzesi, Montmartre bölgesi, Lüksemburg Bahçeleri, Bastille, Opera binası (Palais Garnier), Zafer Takı, Concorde Meydanı, Şanzelize Caddesi, Republique Meydanı, Gare du Nord  gibi aktarım noktaları, ZONE-1 ve ZONE-2 içerisinde kalmaktadır.

Gezi planınıza göre Paris Pass kart alıp gün sayınıza göre sınırsız geçişten faydalanabilir, aynı zamanda Paris Pass kartın çeşitli gezi noktalarında, satış noktalarında ve müzelerde ücretsiz giriş, indirim ve hızlı geçiş (fast track) hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Paris Pass'i tercih etmezseniz tek kullanımlık biletle de gezmeniz mümkün. Ticket T+ dediğimiz tek kullanımlık (aktarıma da izin veriyor) ulaşım biletlerini 10’lu deste olarak (carnet şeklinde) aldığınızda ise tek bilete göre daha avantajlı bir fiyattan almış oluyorsunuz.

Daha önce 2 farklı zamanda gitmiş biri olarak biz 10'lu desteler halinde almayı tercih ettik ve gezi planımız dahilinde fiyat olarak bizim için daha uygun ulaşım çözümü oldu. 
Paris Pass linkini şuraya bırakıyorum.

Tavsiye: Metro haritasını havaalanına ilk indiğiniz yerde turist danışma noktalarından tedarik edebilirsiniz. Fakat, kağıt tüketmek akıllı telefon/tablet üzerinden takip etmek isterseniz Paris metro haritasının geniş çözünürlüklü haritasının bulunduğu linki de şuraya bırakıyorum.

Uyarı: Tekli biletlerle seyahat ettiğiniz takdirde, turnikeden geçtikten sonra metrodan çıkana kadar lütfen biletinizi yanınızda tutun ve saklayın. Metro ağı içerisinde görevliler rastgele bilet kontrolü yapabiliyorlar. Biletiniz yanınızda olmadığı takdirde ciddi para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bilgi: Versay Sarayı ve Disneyland, Zone 1-2’nin dışında kalmaktadır. Standart Ticket T+ biletleriyle ulaşım tercih ettiğinizde bu noktalara ulaşım için ayrıca bilet almanız gerekecektir.


PARİS YAZILARIMIZ:
Paris Gezi Rehberi - 1. Bölüm (Eyfel, Seine, NotreDame ve Müzeler)
Paris Gezi Rehberi - 2. Bölüm (Montmartre)
Paris Gezi Rehberi - 3. Bölüm (Ulaşım)
Paris Gezi Rehberi - 4. Bölüm (Konaklama)
Paris Gezi Rehberi - 5. Bölüm (Tuilleries, Palais Royal, Le Marais ve Diğerleri)

0 yorum:

Yorum Gönderme

 
ORTAKALEM © 2011 | Designed by Interline Cruises, in collaboration with Interline Discounts, Travel Tips and Movie Tickets