Paris Gezi Rehberi - 4. Bölüm (Konaklama)

3 Ekim 2019 Perşembe

PARİS’TE NEREDE KALMALI

Otel tarzı bir yerde kalmak istiyorsanız Booking.com, Trivago ya da Hotels.com gibi sitelerden kampanyaları takip edip rezervasyonunuzu yaparak çok uygun fiyatlara otel bulabilirsiniz. Bulunduğunuz otelin République, Bastille, Madeleine gibi merkezi metro aktarım noktalarına yakın olmasında fayda olduğunu söylemek gerek. Bu istasyonlar, birçok metronun buluşma noktası olduğu için ulaşımınızı kolaylaştırıyor.

Bizim gibi “Fransa’ya gidip otelde mi kalacağız, yok mu şöyle güzel bir Fransız evi?” diye bir düşünceniz varsa eğer AirBNB gibi kişilerin evlerini kiraladığı alternatif siteleri incelemeniz faydalıdır. Bu sitelerde özellikle yüksek hit almış ev sahiplerini değerlendirmenizi, yoğun kullanım ve güzel yoruma sahip evleri seçmenizi tavsiye ederim.

Tavsiye: Eşimle beraber 2 kez Paris'i ziyaret etme imkanımız oldu. İkisinde de République bölgesinde konakladık. Merkezi bölge olmakla birlikte, yeme, içme ve ulaşım konularında kolay çözüm sağlıyor.


PARİS’TE NE KADAR KALMALI

Öncelikle gezi planı çok iyi ve detaylıca yapılması gereken bir şehir Paris. Zira şehre adım attığınız ve turist haritasını elinize aldığınız an bütün önemli noktaları görmek, bütün müzeleri gezmek, sembol yerlere gitmek isteyeceksiniz.

Eşimle 4 gecelik bir tur planlayıp sabah 10’da yollara düştük. Gece 23-24’e kadar tamamen gezi ve merkez sembol noktalara, müzelere ulaşan bir gezi programı planladık. Paris’e ilk defa gidenlerin muhtemel planını uygulamış olduğumuz için yazımı bu program üzerine devam ettireceğim.

Pantheon, Notre Dame, Concorde Meydanı, Şanzelize, Zafer Takı gibi noktaları 1 gün içine sığdırmanız size hem zaman kazandıracak, hem de hızlı bir şekilde turistik noktaları tek seferde görmenizi sağlayacaktır.

Eyfel Kulesi'ne ait bölgeye mümkünse akşama doğru gidilmesi ve hava kararmadan kuleye çıkılması faydalı olacaktır. Şanslıysanız ve hava açıksa gün batımı, devamında gece karanlığında Eyfel'in tepesinden ışıl ışıl görünen Paris'i izlemek ayrı bir güzeldir. Yalnız geç saatlerde kulenin tepesi gün içindeki sıcaklığa göre çok daha soğuk olur, aman dikkat...

Bizim gibi müze manyağı iseniz Louvre Müzesi'ne 1 tam gün ayırmanız faydalı olacaktır. Bunu ayrı bir yazı başlığımız olan Louvre Müzesi yazısında bahsedeceğim.

Disneyland ise tam 1 gününüzü alacak ve sizi ciddi yoracak bir aktivitedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak planlama yapmanızı tavsiye ederim.


PARİS YAZILARIMIZ:
Paris Gezi Rehberi - 1. Bölüm (Eyfel, Seine, NotreDame ve Müzeler)
Paris Gezi Rehberi - 2. Bölüm (Montmartre)
Paris Gezi Rehberi - 3. Bölüm (Ulaşım)
Paris Gezi Rehberi - 4. Bölüm (Konaklama)
Paris Gezi Rehberi - 5. Bölüm (Tuilleries, Palais Royal, Le Marais ve Diğerleri)

0 yorum:

Yorum Gönderme

 
ORTAKALEM © 2011 | Designed by Interline Cruises, in collaboration with Interline Discounts, Travel Tips and Movie Tickets