Paris Gezi Rehberi - 5. Bölüm (Tuilleries, Palais Royal, Le Marais ve Diğerleri)

16 Ekim 2019 Çarşamba

Umarım ilk 4 bölümü keyifle okuyarak Paris geziniz ile ilgili planlamanızda yardımcı olmuş, size fikir vermiştir.

Bu yazı için, Paris'te 3-4 günden fazla kalacak ve diğer bir tabirle bir "Parisien" gibi şehirde vakit geçirmek isteyecek, sokaklarında gezinerek fotoğraf çekmek isteyecek gezginler için desem sanırım doğru olur.

Tuilleries Bahçesi:

Paris şehir olarak her köşesinde vakit geçirilebilecek bir şehir. Eğer açık havayı seviyorsanız, sabah koşusu yapmak için bir yer arıyorsanız Tuilleries Bahçesi tam size göre. Şuraya konumu (Tuilleries Konum) bırakıyorum.

Tuilleries Bahçesi'nden D'orsay Müzesi'nin Görünümü

Tuilleries Bahçesi, D'orsay Müzesi'nin hemen karşısında, Seine Nehri'ne ve Concorde Meydanı'na komşu durumda. İçinde sincap, ördek, kaz gibi hayvanların gezdiği, sabahları birçok insanın koşu ve spor amaçlı kullandığı bu Bahçe, şehrin nefes aldığı birçok noktadan sadece biri. Paris'in birçok noktasına yeşil alan yapılmış ve Tuilleries Bahçesi ise bu noktalardan en merkezi konumda olanı desek yanlış olmaz.

Kabil'in Oğulları Heykeli

Bahçenin içerisinde birçok heykel bulunuyor. Bu heykellerden en ünlülerinden biri, 1906'da Paul Landowski tarafından yapılmış bronz bir çalışma olan "Les Fils de Cain" yani Kabil'in Oğulları heykeli.

Heykeli incelediğimizde, ortadaki kişi sanki boynuzlu bir hayvan başını tutuyormuş gibi durmakta. Resme göre sağdaki kişi ise elinde yanan bir alevi korurcasına siper yapmış durumda. Soldaki kişi ise elindeki asa ve sağ eliyle güneşten yüzünü korur gibi siper yaparak ufka doğru bakıyor.

Bilgi: Bu heykeltraş ile ilgili diğer ilginç bir anektot, heykeli yontan Paul Landowski'ye ait diğer bir eser Rio De Jenerio'daki tepeden şehre doğru kollarını açmış "Kurtarıcı Mesih" heykelidir.


Le Marais Bölgesi:

Paris'te bir dönem yahudilerin yoğun olarak yaşadığı Le Marais bölgesi, gezilecek diğer güzel yerlerden biri. Sokakların ve binaların arasında gezerken karakteristik yapıların arasında yürümekten keyif alacağınız bu bölge, aynı zamanda ünlü kafe ve restoranlara da ev sahipliği yapıyor.
Rue Vieille du Temple için bölgenin en önemli caddesi diyebiliriz. Caddenin konumunu hemen şuraya (Rue Vieille du Temple Konum) bırakıyorum.

Paris Sokaklarından Bir Görüntü

Saint-Germain Boulevard:

Paris'in gezilecek ve vakit geçirilecek diğer yerlerinden biri ise Saint-Gemain Bulvarı. Bu bölgede de restoran ve kafe tarzı mekanlar yoğun olarak yer alıyor. Bunları en ünlüsü ise Café de Flore (Café de Flore Konum). Bölgede lezzetli macaron yiyebileceğiniz diğer bir yer ise Macarons and Gourmands. Konumunu hemen şuraya bırakıyorum. (Macarons and Gourmands Konum). Ayrıca eşimle gidişimizde planladığımız fakat, bir türlü gitme imkanı bulamadığımız MONK La Taverne de Cluny de buraya çok yakın (Bkz. Konum). Umarım siz vakit bulur, buraya gider ve bizim yerimize de vakit geçirme ve canlı müzik dinleme imkanı bulursunuz.Saint-Germain-des-Prés (Bkz. konum) metro istasyonu, bu bölgeye ulaşım için en iyi seçeneklerden biri.

Sentier Bölgesi - Rue Montorgueil ve Rue Réaumur Caddeleri:

Paris'te dolaşmak, farklı yerlerde yemek, tatlı, macaron yemek, kahve içmek istiyorsanız bu bölge güzel ve uygun fiyatlı seçeneklerden biri. Bölgede Paul, ZouZou, CloudCakes, LeRubis gibi kahve noktaları olmakla birlikte, macaron tatlısından Pouchkinette de bu bölgede yer alıyor.Bilgi: Pouchkinette için gitmeden önce açık olup olmadığını kontrol etmeniz iyi olur. Kısa süre önce Google'da kalıcı kapandığına dair bir bilgi yer almış.

Sentier Metro İstasyonu konumunu (Sentier Konum) paylaşıyorum.

Pont des Arts (Sanat Köprüsü)

Ile de la Cite adasının her iki yakasından akan Seine Nehri'ni gözlemleyebileceğiniz, üzerinde keyifle vakit geçirebileceğiniz bir köprü. Sanat Köprüsü demelerinin bence en önemli nedeni, Louvre Müzesi'ne giden yol olması. Hemen aşağıda köprüden Louvre Müzesi'ne doğru çektiğim bir fotoğrafı paylaşıyorum.


Aşağıdaki fotoğraf da Cite Adası'nın her iki yanını görebileceğiniz ve aynı zamanda aşıkların isimlerini yazıp, kilitlerini asarak anahtarlarını suya attıkları yer.

Pont des Art Köprüsü Üzerinden Seine Nehri


Bilgi: Daha önce bu köprülerin üzerinde binlerce asılı kilit vardı. Fakat son dönemlerde köprü bu ağırlığı taşıyamaz olmuş, bu durum köprüde ciddi bir risk oluşturduğu için köprülere demir kilit takılmasın diye Paris belediyesi tüm demir korkulukları sökerek yerine kırılmaz camdan korkuluklar yapmış. Yine de tabii turistler bir çözümünü bularak köprünün ufak da olsa bir bölümüne asmayı başarmışlar.

Jardin du Palais Royal

Paris'in en önemli saraylarından olan Palais Royal'i gezmek için çok uzaklara gitmenize gerek yok. Louvre Müzesi'nin hemen arka tarafında bulunan bu saray (Bkz. Palais Royal Konum) 1630'lu yıllarda Kardinal Richelieu için saray olarak yapılmıştır. Hatta bu nedenle resmi adı Palais-Cardinal olarak geçmektedir.

Fransız İhtilali döneminde burada yaşayan Dük ve ailesi giyotinle idam edilmiş, bina ise bu ihtilal esnasında yok olmaktan ucuz kurtulmuştur.

Günümüze kadar dönem içerisinde kütüphane, kafe, kumarhane, restoran gibi çeşitli faliyetlerde kullanılan Palais Royal, günümüzde kamu binası olarak kullanılmaktadır.

Bahçe düzenlemesi ve simetrik peyzaj tasarımıyla hoş bir görüntüsü olan Palais Royal Bahçesi'ni görmek, fotoğraf çekmek ve vakit geçirmek istiyorsanız Palais Royal Musée du Louvre istasyonundan 5 dk'lık yürüme mesafesiyle ulaşabilirsiniz.Ladurée Paris Champs Elysées

Paris'in en pahalı kahve ve tatlı noktası şüphesiz Şanzelize Caddesi üzerinde bulunan Ladurée. 4'lü macaron + 2 adet espresso 20€ civarı tutuyor.
Ortam ve dekorasyon olarak çok ihtişamlı olan ve 1900'lerin başındaki lüks Paris kafe tasarımıyla Ladurée, bütçe sorununuz yoksa Paris'te uğranabilecek noktalardan. Biz ilk Paris ziyaretimizde çok pahalı olduğunu düşünerek gitmedik fakat, 2. ziyaretimizde Ladurée'de macaron ve kahve keyfi yaptık. Yerken güzel fakat öderken pahalı, baştan söylemek gerek:).PARİS YAZILARIMIZ:
Paris Gezi Rehberi - 1. Bölüm (Eyfel, Seine, NotreDame ve Müzeler)
Paris Gezi Rehberi - 2. Bölüm (Montmartre)
Paris Gezi Rehberi - 3. Bölüm (Ulaşım)
Paris Gezi Rehberi - 4. Bölüm (Konaklama)
Paris Gezi Rehberi - 5. Bölüm (Tuilleries, Palais Royal, Le Marais ve Diğerleri)

0 yorum:

Yorum Gönderme

 
ORTAKALEM © 2011 | Designed by Interline Cruises, in collaboration with Interline Discounts, Travel Tips and Movie Tickets